Seyahat Sigortası

Anasayfa > Seyahat Sigortası

Seyehat Sigortası Bilgi Formu

SEYAHAT SİGORTASI

Seyahat Sağlık Sigortası Bilgilendirme;

Başvuru ile birlikte bir de Seyahat Sağlık Sigortası (bireysel veya grup sigortası) ibraz edilmesi gerekmektedir. Schengen ülkelerinde kalınacak toplam süre için geçerli olması gereken sigorta, olası bir hastalık veya ölüm durumunda kişinin memleketine naklini ve tıbbi müdahale veya hastane acil servis masraflarını kapsamalıdır. Asgari 30.000,- Euro teminatlı olması gerekmekte.

Seyahat sağlık sigortası ilk seyahat süresini kapsamalıdır. Vize talep formunu imzalayarak daha sonra yapacağınız seyahatlerde de sigorta yaptırmayı taahhüt etmiş olmaktasınız.

Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmekte. Dönüş tarihlerinizle ilgili bir esneklik öngörüyorsanız, sigortanızın geçerlilik süresini de bir kaç gün uzun tutmanızda fayda var. O halde yukardaki örnekten yola çıkarak 7 – 17 Mart tarihleri için sigorta yaptırabilirsiniz. Sigortanızın geçerliliği yeterliyse, Vize Bölümü vize sürenizi 15 gün uzatabilir.

Sigorta poliçesinin aslı ile birlikte fotokopisi de ibraz edilmeli. Poliçe aslı tekrar geri verilecektir. Masrafları sonradan (sigortalının ülkesine geri döndükten sonra) karşılayan seyahat sağlık sigortaları yeterli değildir. Belli bir yaştan sonra (ki bu yaş sınırı genellikle 65`tir) sigorta teminatlarında sınırlamaya giden sigortalar da kabul edilmemektedir. A/T 11 Belgesi de yeterli değildir. Vize talebinin reddi halinde seyahat sağlık sigortası masrafının karşılanması mümkün değildir. Yukarıda belirtili şartları yerine getiren tüm sigorta poliçeleri kabul edilmektedir.

Neden bir seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmek zorundayım?

Avrupa hukukuna göre seyahat eden herkesin Schengen ülkelerinde bulunduğu sürenin tamamını kapsayacak şekilde sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Bu sigorta asgari belli bazı kriterleri taşıması gerekmektedir.

Yaptıracağınız sigorta konusunda karar verirken zaman zaman sıkıntılara neden olabilen aşağıdaki hususları da gözönünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

  • Sigortalı olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız. Bunu poliçe aslı ile belgeleyebilirsiniz. Poliçe nüshası da olabilir, fakat bu durumda mutlaka ödeme yapıldığını gösteren belge de ilave edilmeli.

  • Sigortanız, gidiş ve dönüş günleriniz dahil, seyahat sürenizin tamamını kapsamalıdır. Gidiş ve dönüş günlerinizde sigortanın saat 12´de başlayıp 12´de sona ermesi yeterli değildir.

  • Tek bir seyahatiniz için, örneğin sadece dört günlük bir sigorta yaptırırsanız, size daha uzun süreli vize verilemeyebilir.

  • Sigorta zorunluluğu Yabancı uyruklu kişilerin eşleri için de geçerlidir.